biuro@lozinska-adwokat.pl

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Zmiana nazwiska po rozwodzie adwokat wrocław

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Zmiana nazwiska po rozwodzie została uregulowana w art. 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz w  ustawie z dnia 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego.

Małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, co do zasady może powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. 

Zmiana nazwiska po rozwodzie jest dopuszczalna, jeśli uprawniony w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu złoży stosowane oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem. Termin ten nie podlega przywróceniu. Po jego upływie zmiana nazwiska będzie możliwa wyłącznie w trybie ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska, czyli na wniosek zainteresowanego. W praktyce oznacza to, że zasadność wniosku będzie oceniana przez organ administracji publicznej przez pryzmat przesłanek ustawowych, podczas gdy zmiana nazwiska po rozwodzie następuje w drodze jednostronnego oświadczenia uprawnionego, które nie podlega ocenie kierownika USC ani konsula.  

Należy przy tym podkreślić, że w obecnym stanie prawnym były mąż (żona) nie może domagać się po rozwodzie odebrania swojej byłej żonie (byłego męża) prawa do nazwiska nabytego przez małżeństwo.

 

Zmiana nazwiska po rozwodzie przez oświadczenie

Zmiana nazwiska po rozwodzie następuje przez jednostronne oświadczenie złożone przez byłego małżonka, który chciałby wrócić do nazwiska noszonego przed ślubem. Przyjęcie oświadczenia przez kierownika urzędu stanu cywilnego albo konsula o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa dokumentuje się w formie protokołu, który podpisują rozwiedziony małżonek oraz kierownik urzędu stanu cywilnego albo konsul. Zmiana nazwiska po rozwodzie może nastąpić w dowolnym urzędzie stanu cywilnego, a za granicą – w polskim konsulacie. Protokół zawiera:
  • nazwisko, imię (imiona), nazwisko rodowe, datę i miejsce urodzenia rozwiedzionego małżonka oraz numer PESEL, jeżeli został nadany,
  • miejsce sporządzenia aktu małżeństwa i oznaczenie tego aktu,
  • datę uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie, oznaczenie sądu oraz sygnaturę akt sprawy,
  • datę złożenia oświadczenia o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa,
  • nazwisko, imię biegłego lub tłumacza, jeżeli brał udział w czynności,
  • nazwisko i imię kierownika urzędu stanu cywilnego albo konsula dokonującego czynności.
Kierownik urzędu stanu cywilnego, który przyjął oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa, przesyła protokół kierownikowi urzędu stanu cywilnego właściwemu do sporządzenia aktu małżeństwa w terminie jednego dnia roboczego od dnia sporządzenia tego protokołu, w celu dołączenia do aktu małżeństwa wzmianki dodatkowej o nazwisku rozwiedzionego małżonka. Natomiast konsul, który przyjął oświadczenie zmianie nazwiska po rozwodzie, przesyła niezwłocznie protokół kierownikowi urzędu stanu cywilnego właściwemu do sporządzenia aktu małżeństwa w celu dołączenia do aktu małżeństwa wzmianki dodatkowej o nazwisku rozwiedzionego małżonka.

Opłata za zmianę nazwiska po rozwodzie

Zmiana nazwiska po rozwodzie jest czynnością odpłatną. Jeśli oświadczenie ma być złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, należy uiścić opłatę skarbową w kwocie 11 zł. Jeśli natomiast sprzed konsulem, to opłata konsularna wynosi 50 euro. 

Jak przygotować się do zmiany nazwiska po rozwodzie?

Warto przygotować:
  • dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej — potwierdzenie wydane w kasie urzędu (już w większość USC znajdują się urządzenia umożliwiające dokonania samoobsługowej opłaty skarbowej z płatnością kartą lub gotówką) albo wydruk potwierdzenia dokonania przelewu na odpowiednie konto urzędu,
  • informacje o miejscu, w którym sporządzono akt małżeństwa, i dacie uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie (o te informacje może zapytać urzędnik),
  • odpis wyroku rozwodowego ze stwierdzeniem jego prawomocności lub odpis zupełny aktu małżeństwa z wpisem o rozwodzie (czyli wzmianką o rozwodzie) — jeśli składasz oświadczenie przed konsulem.
Niezależnie od powyższego, z uwagi na indywidualne okoliczności konkretnej sprawy, kierownik USC lub konsul może zażądać jeszcze dodatkowych dokumentów (np. w przypadku rozwodu orzeczonego przez sąd zagraniczny).