biuro@lozinska-adwokat.pl

Pozew o rozwód

Pozew o rozwód

Pozew o rozwód adwokat wrocław

Pozew o rozwód

Pozew o rozwód powinien przede wszystkim spełniać ogólne wymogi formalne, przewidziane dla pism procesowych.

Pozew o rozwód powinien zatem zawierać:

  • oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
  • oznaczenie rodzaju pisma,
  • osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności,
  • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
  • wymienienie załączników.
Ponadto, pozew o rozwód – jako pierwsze pismo procesowe w sprawie – powinien wskazywać także:
  • oznaczenie miejsca zamieszkania stron,
  • oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy przedstawicieli ustawowych i pełnomocników stron,
  • numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL)  powoda.
Jeżeli w pozwie o rozwód nie zachowano warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, sąd wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym. Jeśli braki zostaną uzupełnione, to pozew wywołuje skutki od chwili jego wniesienia. Jeśli nie, to zostanie zwrócony.
 
Pozew o rozwód powinien nadto odpowiadać wymogom formalnym przewidzianym dla pozwów, tj. zawierać:
  • dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna,
  • przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu,
  • informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.

Pozew może zawierać wnioski o zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda oraz wnioski służące do przygotowania rozprawy, np. o wezwanie na rozprawę wskazanych przez powoda świadków i biegłych.

Co powinien zawierać pozew o rozwód?

Pozew o rozwód jest szczególnym pismem procesowym inicjującym postępowanie sądowe, albowiem zmierza do rozwiązania małżeństwa stron oraz uregulowania wszelkich związanych z tym spraw rodzinnych.

Zważywszy na powyższe, pozew o rozwód powinien przede wszystkim zawierać żądanie rozwiązania małżeństwa stron – ewentualnie z dookreśleniem, czy z orzeczeniem o wyłącznej winie pozwanego czy bez orzekania o winie. Orzekając rozwód sąd bowiem orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia, chyba, że strony zgodnie wnoszą o zaniechanie orzekania o winie.

Jeśli strony posiadają wspólne małoletnie dziecko (dzieci), sąd obowiązany jest do rozstrzygnięcia o:

  • władzy rodzicielskiej obojga małżonków,
  • kontaktach rodziców z dzieckiem,
  • alimentach, czyli do określenia w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka (dzieci). 

Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Jeśli zatem takowe porozumienie zostało wypracowane, warto załączyć je od razu do pozwu o rozwód.

Na zgodny wniosek stron sąd nie orzeka o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków.

Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

W pozwie o rozwód można również żądać zasądzenia alimentów na małżonka.

Niezależnie od powyższego, warto złożyć wniosek o zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kosztów postępowania.

W uzasadnieniu należy umotywować każde ze zgłoszonych w pozwie o rozwód żądań i wskazać dowody na ich poparcie (przeczytaj także: Przesłanki rozwodu).  

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Pozew o rozwód należy złożyć w sądzie okręgowym, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.

Pozew można złożyć osobiście w biurze podawczym albo wysłać pocztą (listem poleconym). W sądzie należy złożyć pozew wraz z załącznikami w dwóch egzemplarzach – oryginał dla sądu i odpis dla strony pozwanej. Trzeci egzemplarz należy zachować dla siebie.

Opłata sądowa od pozwu o rozwód

Do pozwu o rozwód należy załączyć dowód uiszczenia opłaty sądowego w kwocie 600 zł (np. wydruk potwierdzenia przelewu). Na stronie internetowej  albo w biurze obsługi interesanta właściwego sądu można uzyskać dokładne informacje, w jaki sposób dokonać zapłaty.

Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata.