biuro@lozinska-adwokat.pl

Odpowiedzialność za mienie powierzone

Odpowiedzialność za mienie powierzone

odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone, najlepsi adwokaci od prawa pracy wrocław, prawo pracy wrocław porady, specjalista prawa pracy, adwokat od spraw pracowniczych

Pracownicza odpowiedzialność za mienie powierzone

Odpowiedzialność za mienie powierzone jest drugim – obok odpowiedzialność na zasadach ogólnych – rodzajem odpowiedzialności materialnej pracownika określonym w Kodeksie pracy.

Wyróżniamy odpowiedzialność za mienie powierzone:

  • indywidualną
  • wspólną, gdy mienie powierzono wspólnie kilku pracownikom
Do powstania odpowiedzialności pracownika za mienie powierzone konieczne jest łączne wystąpienie dwóch przesłanek:
  • prawidłowe powierzenie mienia pracownikowi z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się
  • wystąpienie szkody w powierzonym mieniu
Prawidłowe powierzenie mienia polega na jego wydaniu. 

Szkoda w mieniu powierzonym

Za szkodę w mieniu powierzonym pracownik odpowiada w pełnej wysokości, chyba że wykaże, iż szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych. 

Za przyczyny niezależne od pracownika uważa się między innymi:

  • kradzież dokonaną przez osobę trzecią
  • niedostateczne zabezpieczenie przed dostępem osób z zewnątrz
  • brak właściwej organizacji pracy
Pracownik nie odpowiada także za szkodę wynikłą w związku z działaniem w granicach dopuszczalnego ryzyka.
 
Ciężar dowodu w przypadku odpowiedzialności za mienie powierzone spoczywa na pracowniku. Prawo pracy przewiduje bowiem w tym zakresie domniemanie winy pracownika.

Łączne powierzenie mienia

Pracownicy mogą przyjąć wspólną odpowiedzialność materialną za mienie powierzone im łącznie z obowiązkiem wyliczenia się. 

Podstawą łącznego powierzenia mienia jest umowa o współodpowiedzialności materialnej. Umowa ta powinna być zawarta przez pracowników z pracodawcą na piśmie pod rygorem nieważności.

Warunkiem ustanowienia wspólnej odpowiedzialności materialnej jest:

  • powierzenie mienia łącznie wszystkim pracownikom, którzy mają być objęci taką odpowiedzialnością – na podstawie inwentaryzacji przeprowadzonej z ich udziałem lub z udziałem osób przez nich wskazanych
  • zapewnienie im możliwości zgłaszania uwag w związku z przebiegiem i wynikami inwentaryzacji.

Każda zmiana w składzie współodpowiedzialnych pracowników wymaga zawarcia nowej umowy w tym zakresie. 

Co do zasady współodpowiedzialni pracownicy odpowiadają za mienie powierzone w częściach określonych w umowie. Jednakże w razie ustalenia, że szkodę w całości lub w części wyrządzili niektórzy pracownicy tylko oni ponoszą odpowiedzialność.

Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej może być zawarta tylko za zgodą wszyscy pracownicy zatrudnionych w miejscu powierzenia mienia.

Ponadto za pisemną zgodą tych pracowników pracę lub określone czynności w miejscu powierzenia mienia mogą wykonywać:

  1. osoby wykonujące czynności nie związane z dysponowaniem mieniem,
  2. zatrudnieni dorywczo lub przez czas określony,
  3. osoby nowo przyjęte do pracy obejmującej czynności związane z dysponowaniem mieniem – do czasu przeprowadzenia najbliższej inwentaryzacji,
  4. pracownicy młodociani w okresie odbywania przygotowania zawodowego, a po zakończeniu tego przygotowania – do czasu przeprowadzenia najbliższej inwentaryzacji,
  5. osoby odbywające praktykę zawodową.

W każdym jednak czasie pracownik ponoszący wspólną odpowiedzialność materialną może zgłosić na piśmie zarzuty uzasadniające utratę zaufania do ww. osoby i cofnąć zgodę.

Nieuwzględnienie przez pracodawcę cofnięcia zgody, uprawnia pracownika do odstąpienia od umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej ze skutkiem na przyszłość. Do inwentaryzacji należy wtedy przystąpić niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia zarzutów.

Rozwiązanie umowy o wspólnej odpowiedzialności za mienie powierzone

Rozwiązanie umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej za mienie powierzone następuje w przypadku:

  • odstąpienia od niej 
  • jej wypowiedzenia 

Pracownik może wypowiedzieć umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej na piśmie na 14 dni naprzód. Wówczas do  przeprowadzenia inwentaryzacji należy przystąpić przed upływem okresu wypowiedzenia.

Jeżeli rozliczenie mienia wykaże niedobór, każdy z pracowników ponoszących wspólną odpowiedzialność materialną może, w ciągu 3 dni od powzięcia takiej wiadomości, odstąpić od tej umowy na piśmie, ze skutkiem na przyszłość. Do inwentaryzacji w takiej sytuacji przystępuje się w ciągu 7 dni od dnia odstąpienia pierwszego pracownika.

Pracodawca może odstąpić od umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej w każdym czasie. Inwentaryzację przeprowadza się wtedy niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia odstąpienia.

Ustanie stosunku pracy a odpowiedzialność za mienie powierzone

Ustanie stosunku pracy skutkuje wygaśnięciem umowy o wspólnej odpowiedzialności za powierzone mienie.

W razie wypowiedzenia przez jedną ze stron umowy o pracę z pracownikiem ponoszącym wspólną odpowiedzialność materialną zakończenie inwentaryzacji powinno nastąpić najpóźniej w dniu rozwiązania umowy o pracę.

Natomiast w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia lub wygaśnięcia umowy o pracę do przeprowadzenia inwentaryzacji przystępuje się niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę.

Odpowiedzialność za mienie powierzone w czasie nieobecności

W umowie o wspólnej odpowiedzialności materialnej strony ustalają również okres, w ciągu którego nieobecność pracownika w pracy nie ma wpływu na zakres odpowiedzialności.

W sytuacji, gdy nieobecność pracownika przedłuża się ponad okres ustalony w umowie, należy niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia upływu tego okresu, przystąpić do przeprowadzenia inwentaryzacji.