biuro@lozinska-adwokat.pl

Wniosek o uzasadnienie w sprawie cywilnej

Wniosek o uzasadnienie w sprawie cywilnej

Wniosek o uzasadnienie w sprawie cywilnej adwokat wrocław radca prawny

Wniosek o uzasadnienie w sprawie cywilnej

Wniosek o uzasadnienie w sprawie cywilnej jest uregulowany w art. 328 – 330 Kodeks postępowania cywilnego (UWAGA: artykuł został sporządzony na podstawie przepisów prawnych obowiązujących na dzień 20.09.2019 r. Z dniem 07.09.2019 r. wchodzi w życie duża nowelizacja obejmująca między innymi przepisy dotyczące wniosku o uzasadnienie wyroku w sprawie cywilnej).

Uzasadnienie wyroku sporządza się pisemnie na wniosek strony o doręczenie wyroku z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji. 

Od powyższej reguły Kodeks przewiduje dwa odstępstwa:

  • stronie działającej bez adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego, która na skutek pozbawienia wolności była nieobecna przy ogłoszeniu wyroku, sąd z urzędu w ciągu tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku doręcza odpis jego sentencji z pouczeniem o terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia (art. 327 § 2 k.p.c.), 
  • wyrok wydany na posiedzeniu niejawnym sąd z urzędu doręcza stronom. Stronie działającej bez adwokata, radcy prawnego, rzecznika patentowego lub radcy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej doręcza się też pouczenie o sposobie i terminach wniesienia środka zaskarżenia (art. 331 § 1(1) k.p.c.).

We wskazanych powyżej wyjątkach tygodniowy termin do założenia wniosku o doręczenie uzasadnienia biegnie od dnia doręczenia sentencji wyroku. 

Wniosek spóźniony sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym. 

Wyrok z uzasadnieniem doręcza się tylko tej stronie, która zgłosiła skutecznie wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem.

W przypadku wysłania wniosku listem poleconym za pośrednictwem Poczty Polskiej (i wyłącznie tego operatora pocztowego) o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.

Wniosek o uzasadnienie, które zostało wygłoszone

Wygłoszenie uzasadnienia  jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy przebieg posiedzenia jest utrwalany za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk. Oznacza ono, że po ogłoszeniu wyroku Sąd ustanie przedstawia uzasadnienie wyroku, a nie jedynie motywy rozstrzygnięcia.

Jeżeli uzasadnienie zostało wygłoszone na posiedzeniu, stronie, która w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji, a w przypadku, o którym mowa w art. 327 § 2 k.p.c. – od dnia doręczenia sentencji, zgłosiła wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem doręcza się wyrok wraz z transkrypcją uzasadnienia. 

W tym przypadku wniosek spóźniony również podlega odrzuceniu przez sąd na posiedzeniu niejawnym. 

Doręczenie wyroku z transkrypcją uzasadnienia jest równoznaczne z doręczeniem wyroku z uzasadnieniem.

Uzasadnienie wyroku

Uzasadnienie wyroku powinno zawierać wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, a mianowicie: 

  • ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione, 
  • dowodów, na których się oparł,  
  • przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej,  
  • wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa.

Jeśli uzasadnienie nie zawiera wszystkich ww. elementów, to można skutecznie zarzucić w środku zaskarżenia naruszenie art. 328 § 2 k.p.c. tylko o tyle, o ile uzasadnienie zaskarżonego wyroku nie pozwala na kontrolę instancyjną tego orzeczenia. Tylko w takim wypadku uchybienie art. 328 § 2 k.p.c. może bowiem być uznane za mogące mieć wpływ na wynik sprawy.

Pisemne uzasadnienie wyroku albo transkrypcję wygłoszonego uzasadnienia sporządza się w terminie dwutygodniowym od dnia zgłoszenia wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem. 

W sprawie zawiłej, w razie niemożności sporządzenia pisemnego uzasadnienia w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony, nie dłuższy niż trzydzieści dni.

Co powinien zawierać wniosek o uzasadnienie?

Wniosek o uzasadnienie powinien zawierać wszystkie elementy pisma procesowego:

  • oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
  • sygnaturę akt sprawy,
  • oznaczenie rodzaju pisma,
  • osnowę wniosku,
  • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
  • wymienienie załączników.
Do wniosku warto załączyć dowód uiszczenia opłaty, np. w formie potwierdzenia dokonania przelewu.
 
 

Opłata za wniosek o uzasadnienie

Od wniosku o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem zgłoszonego w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia albo doręczenia tego orzeczenia pobiera się opłatę stałą w wysokości 100 zł.

W przypadku wniesienia środka zaskarżenia opłatę uiszczoną od wniosku o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem zalicza się na poczet opłaty od środka zaskarżenia. Ewentualna nadwyżka nie podlega zwrotowi.