biuro@lozinska-adwokat.pl

Naruszenie zakazu prowadzenia pojazdów

Naruszenie zakazu prowadzenia pojazdów

naruszenie zakazu prowadzenia pojazdów adwokat wrocław

Naruszenie zakazu prowadzenia pojazdów

Naruszenie zakazu prowadzenia pojazdów wiąże się z poważnym konsekwencjami na gruncie prawa karnego. Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym orzekanym przez sąd (przeczytaj również: Zakaz prowadzenia pojazdów). Niestosowanie się do orzeczonego sądownie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów stanowi przestępstwo określonego w art. 244 Kodeksu karnego. W myśl ww. przepisu, kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Do bytu ww. przestępstwa wystarczające jest jednorazowe zachowanie sprzeczne z prawomocnym orzeczeniem sądu.  Jest to tzw. przestępstwo indywidualne, albowiem sprawcą może być wyłącznie osoba, wobec której uprzednio sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów.

Co grozi za naruszenie zakazu prowadzenia pojazdów

Za naruszenie zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat. Sąd orzekający nie może zatem orzec kary ograniczenia wolności czy grzywny. 

Od czasu wejścia w życie nowelizacji Kodeksu karnego z dniem 1.06.2017 r., w przypadku omawianego przestępstwa nie jest już także możliwe odstąpienie od wymierzenia kary. Tego rodzaju rozstrzygnięcie może być dopuszczalne co najwyżej na podstawie zasady stosowanie ustawy względniejszej dla sprawcy. Jeżeli bowiem w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia przestępstwa, stosuje się co do zasady ustawę nową. Jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy.

Pomimo, że górną granicą zagrożenia ustawowego jest kara pozbawienia wolności do lat 5, to sąd nie może zastosować w takim przypadku warunkowego umorzenia postępowania, jeśli sprawca był uprzednio karany za przestępstwo umyślne. 

Istotne jest jednak, że czyn z art. 244 Kodeksu karnego jest przestępstwem, które można popełnić wyłącznie umyślnie. Natomiast, stosownie do art. 68  §  1 Kodeksu karnego, Sąd podejmuje postępowanie karne, jeżeli sprawca w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które został prawomocnie skazany. W razie zatem prawomocne skazana za naruszenie zakazu prowadzenia pojazdów, sąd będzie zobligowany do podjęcia wcześniej warunkowo umorzonego postępowania, w którym zakaz prowadzenia pojazdów został orzeczony.

Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze nieprzekraczającym roku, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności i jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec niego celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.

Jeśli natomiast zostanie orzeczona za ww. przestępstwo kara pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania w wymiarze nieprzekraczającym 1 roku, to skazany może wnioskować o wyrażenie zgody na wykonanie orzeczonej kary w systemie dozoru elektronicznego (przeczytaj również: Dozór elektroniczny).