biuro@lozinska-adwokat.pl

Podział majątku po rozwodzie

Podział majątku po rozwodzie

podział majątku po rozwodzie adwokat

Podział majątku po rozwodzie

Podział majątku po rozwodzie obejmuje majątek wspólny byłych małżonków oraz wzajemne rozliczenie nakładów i wydatków poczynionych z majątku osobistego na majątek wspólnych lub z majątku wspólnego na majątek osobisty (przeczytaj również: Majątek wspólny i osobisty).

Każdy z byłych małżonków ma prawo żądać podziału majątku po rozwodzie. Roszczenie to nie ulega przedawnieniu.

Podziału majątku po rozwodzie można dokonać przed sądem, u notariusza lub podczas mediacji (sądowych lub umownych).

Sądowy podział majątku po rozwodzie​

Podział majątku po rozwodzie można przeprowadzić na drodze sądowej.

W sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami właściwy jest sąd rejonowy miejsca położenia majątku (przeczytaj również: Rozdzielność majątkowa). 

W postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd rozstrzyga także o żądaniu ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym oraz o tym, jakie wydatki, nakłady i inne świadczenia z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie podlegają zwrotowi (przeczytaj również: Udziały w majątku wspólnym).

Opłata sądowa od wniosku o podział majątku wspólnego wynosi 1000 zł. Jednak jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt podziału tego majątku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych (art. 38 ustawy z dnia 28.07.2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Na każdym etapie postępowania sądowego strony mogą także zawrzeć ugodę przed sądem, jeśli uda im się osiągnąć porozumienie. 

Podział majątku po rozwodzie​ u notariusza

Podział majątku po rozwodzie u notariusza jest rozwiązaniem alternatywny do trybu sądowego. Jego niewątpliwą zaletą jest przede wszystkim szybkość. Byli małżonkowie niemal „od ręki” mogą uregulować swoje sprawy majątkowe, eliminując niekiedy wieloletni stan niepewności.

Warunkiem koniecznym skorzystania z tej możliwości jest jednak osiągnięcie porozumienia w zakresie sposobu podziału majątku wspólnego i wzajemnych rozliczeń. Notariusz sporządzi stosowną umowę, uwzględniając ustalenia stron.

Koszt notarialnego podziału majątku po rozwodzie obejmuje wynagrodzenie notariusza określone w Taksie notarialnej oraz koszt wydania odpisów i wypisów aktu notarialnego. Do powyższych kwot należy doliczyć podatek od towarów i usług (VAT). Trzeba również pamiętać o opłacie sądowej za dokonanie ewentualnego wpisu w księdze wieczystej. Notariusz powinien udzielić dokładnych informacji o kosztach i wydatkach związanych z zawarciem umowy o podział majątku wspólnego.

Mediacje w sprawie o podział majątku po rozwodzie

Niezależnie od powyższego, należy wspomnieć również o mediacjach w sprawach o podział majątku po rozwodzie. Byli małżonkowie mogą bowiem osiągnąć porozumienie w zakresie wzajemnych rozliczeń przy udziale mediatora.

Strony mogą z własnej inicjatywy zwrócić się do mediatora (tzw. mediacje umowne), a następnie złożyć wniosek do właściwego sądu o zatwierdzenie wypracowanej ugody. Ugoda taka będzie miała moc orzeczenia sądowego.

Niemniej jednak skorzystanie z mediacji jest możliwe także na każdym etapie postępowania sądowego. Wówczas – na zgodny wniosek stron – sąd kieruję toczącą się sprawę do mediacji i wyznacza mediatora z listy stałych mediatorów sądowych. Strony mogą wskazać sądowi konkretnego mediatora z ww. listy  (sprawdź: adwokat Agnieszka Łozińska – stały mediator przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu). Ugoda zawarta podczas mediacji sądowych także podlega zatwierdzeniu przez sądu, co skutkuje nadaniem jej mocy prawnej takiej jaką ma orzeczenie sądowe.

Rozwiązanie to jest korzystne przede wszystkim dla byłych małżonków, którzy chcą rozliczyć swoje sprawy majątkowe polubownie, aczkolwiek nie potrafią się porozumieć i wypracować wspólnego stanowiska. Mediacja przede wszystkim bowiem pomaga stron wzajemnie się zrozumieć i komunikować, tak aby wypracować satysfakcjonujący obie strony kompromis.